اخبار

مدل آلمانی توسعه ،از اقتصادی چند پاره تا قدرت محوری اروپا ،پیشنهادهایی برای ایران

مدل آلمانی توسعه ،از اقتصادی چند پاره تا قدرت محوری اروپا ،پیشنهادهایی برای ایران

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " مدل آلمانی توسعه : از اقتصادی چند پاره تا قدرت محوری اروپا ،پیشنهادهایی برای ایران" تالیف وحید مقصودی و سعید خطیب زاده از انتشارات وزارت امور خارجه در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 4 بخش و 376 صفحه تنظیم شده است .
در مقدمه کتاب آمده است:
آلمان با مساحتی به انداره 357 هزار کیلومتر مربع (و تقریبا یک پنجم ایران)، و با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر (تقریبا برابر با ایران) پرجمعیت ترین کشور اروپا محسوب می شود. اقتصا آلمان علی رغم آسیب بسیار پس از جنگ جهانی دوم با پیشرفت چشـمگیری که بعنوان معجزه اقتصادی ((wirtschaftswunder از آن یاد می شود به مرور توانست به یکی از ابرقدرت های اقتصادی دنیا تبدیل شود. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان و یکی از چهار اقتصاد برتر دنیا است و به عنوان بزرگترین اقتصاد و ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه پولی یورو محسوب می شود و به تنهایی بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی اسمی اروپا را در اختیار دارد.
کشوری که با تاخیر با کشور های بزرگ دنیا به رقابت پرداخت و دو جنگ جهانی را نیز با شکست پشت سر گذشت ، در سال 2016 با ثبت یک رکورد، بزرگترین تراز مثبت تجارت خارجی در جهان به ثبت رساند. حتی پس از بحران مالی سال 2008 ، آلمان بر خلاف بسیاری از کشور های دیگر اروپایی توانست انسجام و قدرت اقتصادی خود را حفظ کند. بدون شک آلمان می توان به عنوان یکی از نمونه های موفق توسعه اقتصادی دنیا تلقی کرد. ایران نیز مشابه آلمان تجربه انقلاب و جنگ و بحران های مختلف و ویرانی های اقتصادی در پی آن را پشت سر گذاشته است. از این رو ، مطالعه مسیری که آلمان پیموده است می تواند برای اقتصاد ایران چارچوب های قابل توجهی را فراهم آورده و در استخراج الگویی کارا و بومی برای کشور موثر واقع شود.
کتاب حاضر در جست و جوی پاسخ به سوالات زیر است:
- پیش زمینه های تاریخی اقتصاد آلمان پیش از جنگ جهانی دوم تاکنون چه چیزهایی است؟
- اقتصاد آلمان غربی و آلمان شرقی در دوران جنگ سرد و پس از اتحاد چه مسیری را طی کرده است؟
- چه عواملی باعث موفقیت اقتصادی آلمان شد؟ موتور محرک پیشرفت آلمان چه بوده است؟
- عوامل پایداری روند کلی توسعه آلمان طی 70 سال اخیر علی رغم بحران های موجود چه بوده است؟
- نهاد های آلمانی رسمی و غیر رسمی تاثیر گذار بر اقتصاد این کشور چه ویژگی هایی دارند؟
- چه زمانی آلمان به جهش اقتصادی مواجه شد؟ دلیل اصلی پیشرفت آلمان به لحاظ اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم چیست؟
- آیا یه مدل آلمانی برای توسعه اقتصادی وجود دارد؟ در این صورت ، ابعاد شکل دهنده چنین مدلی کدامند؟
- از لحاظ اقتصادی، آلمان چه پیشنهاد هایی به کشورهای درحال توسعه می تواند ارائه دهد؟ از این مدل تا چه حد می توان برای اقتصاد ایران رهنمود گرفت؟
این کتاب در سه بخش کلی به بررسی نظریه های زیربنایی اقتصاد آلمان، پیش زمینه های تاریخی و تحلیلی رویداد های اقتصادی آن و ویژگی های نهادی آلمان و سیاست های اقتصادی گرفته شده به وسیله دولت پرداخته می شود تا عوامل موفقیت اقتصادی این کشور با رویکرد جامعی شناسایی شود. در بخش پایانی نیز به عنوان جمع بندی به این نکته پرداخته می شود که کدام یک از ابتکارات آلمانی برای ایران نیز قابل استفاده بوده و چه رهنمودهایی می توان از آن ها گرفت؟
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

۱۲ آبان ۱۳۹۸ ۰۸:۰۰
تعداد بازدید : ۸۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید