اخبار

کتاب " تحولات بیمه بیکاری در نظام رفاهی ایران"

کتاب " تحولات بیمه بیکاری در نظام رفاهی ایران"

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " تحولات بیمه بیکاری در نظام رفاهی ایران" تالیف کیوان مرتضوی سرایی از انتشارات موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 6 فصل و 238 صفحه تنظیم شده است .
در پیشگفتارکتاب آمده است:
اولین و ابتدایی ترین شکل حمایت بیکاری، توسط اتحادیه ها پدید آمد. فعالیت این صندوق ها در ابتدا غیرقانونی بود، ولی بعدها از طرف دولت ها به رسیمت شناخته شد. کارفرمایان، همواره با این تشکل ها مخالف بودند و آنها را عامل اعتصابات پنهان می دانستند. کارفرمایان، طرفدار سیستم مساعدت به خانوارهای نیازمند بودن که از طرف مسئولین دولتی ارائه می گردید. از آنجا که اتحادیه ها معمولا تشکلی از اعضای فعال بودند، جویندگان کار گرایش کمی به سمت این صندوق ها داشتند. اتحادیه ها مدافع حقوق بیکارانی بودند که منافع آنها را به خطر نیندازند. اما تعداد زیاد بیکاران در جوامع صنعتی به ویژه در دوران های رکود اقتصادی منجر به پذیرش کارهای پست و با درآمد پایین از سوی بیکاران شد و آنها را عملا به دشمنی برای اتحادیه ها تبدیل کرد. بدین ترتیب صندوق های مزبور عملا رسالت خود را در قبال حمایت از بیکاران از دست دادند.
آنچه در فلسفه تمامی طرح های بیمه ای صدق می کند، آنست که مزایای بیکاری شامل کسانی می شود که صادقانه کار می کنند و حق بیمه خود را مرتب پرداخت می کنند. کارهای فصلی و پاره وقت مانند خدمتکاران منازل و کسانی که خدماتی را درون منزل ارائه می دهند، معمولا از دریافت مزایای بیمه بیکاری مستثنی می باشند. هدف اولیه از مزایای ایام بیکاری تنها تامین درآمد برای افرادی بود که درآمد خود را از دست داده بودند؛ اما با حرکت جوامع صنعتی به سمت فراصنعتی شدن و طرح پذیرش حقوق جدیدی برای افراد که جامعه و دولت مسئول تامین آنها بودند، این مزایا به موارد خدمات درمانی و کمک های خانوادگی نیز گسترش یافت.
در این کتاب سعی شده است تا ضمن پرداختن به مباحث بیکاری و بیمه آن، الگوهای رایج در نظام رفاه و رویکرد این الگوها با معضل بیکاری، ویژگی مدیریت در طرح های بیمه بیکاری، چگونگی تامین مالی و دامنه مقررات منظور شده در انواع طرح ها، ویژگی ها و عملکرد سیستم بیمه بیکاری در ایران، مواضع سیستم بیمه بیکاری در مواجهه با تحولات بازار کار و در نهایت به چالش ها و فرصت ها پیش رو پرداخته شود.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

 


۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۳۶۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید