اخبار

کتاب " رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی"

کتاب " رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی"

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی" تالیف اعظم فرج پور از انتشارات جامعه شناسان در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 6 فصل و 166 صفحه تنظیم شده است .
در مقدمه کتاب آمده است:
بی تردید رفاه اجتماعی، محصول فرآیند توسعه اقتصادی است و توسعه اقتصادی به معنای فراگیر آن، زمانی اتفاق می افتد که فقر و نشانه های آن از جامعه زدوده شود. به طور کلی رفاه مفهوم جدیدی نیست، اما رفاه اجتماعی در دوران معاصر توانسته است افکار بسیاری را به سوی خود جلب کند. اگر چه ابهامات فراوانی در مفهوم رفاه و همچنین رفاه اجتماعی وجود دارد، اما این مسئله همچنان به صورت یکی از ابزارهای موجود برای سیاست گذاری مطرح بوده و مورد توجه سیاستمدران قرار دارد. روستاهای پیرامون شهری به دلیل قرار گرفتن در لبه شهرها و موقعیت جغرافیایی حاصل از این مجاورت، آبستن تغییرات و تحولات گسترده ای هستند که شاید روزگاری تصور آن ها برای یک فضای روستایی، بعید و ثقیل به نظر می رسید.
یکی از مهم ترین عرصه های تغییر و تحول در زندگی روستاییان ساکن در این روستاها، کیفیت زندگی آن هاست. رونالد جانستون. جغرافیدان سرشناس انگلیسی در این باره می گوید:
در زمان ما هدف بسیاری از جغرافیدانان این است که در سراسر جهان با حذف نابرابری های اجتماعی و اقتصادی، همه ی خانواده ها بتوانند به شغل دائمی، مسکن سالم، بهداشت و درمان، آموزش و امنیت و به طور کلی به حد رضایت بخشی از کیفیت زندگی دست یابند. امان آنچه که بررسی کیفیت زندگی در روستاهای مورد مطالعه با رابطه آن با سطح خدمات رفاهی روستا را به صورت یک مسئله نمایان می سازد، موقعیت جغرافیایی این روستاها (یعنی مجاورت با شهرها منطقه) می باشد.
روستاهای پیرامون شهری در زمره سکونتگاه هایی قرار دارند که همزمان صحنه شکل گیری، رشد و تداوم فرصت ها و تهدیدهایی هستند که کیفیت زندگی و نحوه تامین نیازهای ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
از یک طرف دسترسی به امکانات و خدمات موجود شهرها و از طرف دیگر تهدیدهای بوم شناختی از سوی شهر و جذب جمعیت مهاجر و عوارض ناشی از آن، شرایط پیچیده ای را در این روستاها به وجود می آورد.
هدف این نوشتار بررسی رابطه سطح برخورداری از رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در روستاهای پیرامون شهر زنجان می باشد. رفاه اجتماعی با کیفیت زندگی دارای ابعاد و شاخص های مشترکی هستند به گونه ای که برای سنجش ابعاد زیستی رفاه اجتماعی از کیفیت زندگی که به عنوان بخشی از ابعاد زیستی رفاه است، استفاده می شود.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

 

۹ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶
تعداد بازدید : ۲۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید