اخبار

کتاب " اقتصاد سیاسی اشتغال زنان ایران 1357-87"

کتاب " اقتصاد سیاسی اشتغال زنان ایران 1357-87"

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " اقتصاد سیاسی اشتغال زنان ایران 1357-87" تالیف رکسانا بهرامی تاش و هادی صالحی اصفهانی با ترجمه مهشید کریمایی از انتشارات شیرازه در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 9 فصل و 411 صفحه تنظیم شده است .
در یادداشت دبیر مجموعه آمده است:
اشتغال مهم ترین و غنی ترین نوع حضور در فضای عمومی و مشارکت در انواع تعاملاتی است که این حضور ایجاب و تقویت می کند. اشتغال نه فقط منبعی برای کسب درآمد و در نتیجه راهی برای بهبود امکانات اقتصادی افراد به شمار می رود بلکه میانجی ای است که از طریق آن، فرد به سنجش خود و محیط پیرامون اش می پردازد، یعنی شناسایی خود و دیگران و متقابلا شناسایی شدن توسط دیگران. اشتغال، موجب خروج فرد از فضای خصوصی و خانوادگی است و قدم گذاشتن در فضاهایی که می توانند افق های منفعتی و منقبتی بیشماری را بر وی بگشایند و در عین حال او را در معرض آسیب ها و خطرات گوناگون قرار دهند. هم توانایی ها فرد را بر وی آشکار سازند و هم ناتوانی های اش را، و در نتیجه دراین فرآیند، نه فقط نگاه وی به خود و دیگران که نگاه دیگران به او را نیز دچار تغییر و تحول می سازند. همین چند وجهی بودن موضوع اشتغال است که باعث می شود خود فرد و تمامی نهادهایی که او را احاطه می کنند و به نوعی در سرنوشت او دخیل هستند نسبت به آن برخوردهایی چند سویه و پیچیده داشته باشند. پیچیدگی این تاثیرهای متقابل که مقالات کتاب حاضر تلاش کرده اند لایه های گوناگون آن را در ایران در فاصله سال های 1357 تا 1387 ناظر بر موقعیت زنان مورد توجه قرار دهند، به نحو چشمگیری با پدیده مداخلات دولت ها در امر اشتغال که خود پدیده ای است متعلق به دوران مدرن، تشدید می شود.
کتاب حاضر با بهره گرفتن از شیوه های مالوف در رشته های اقتصاد آماری، جامعه شناسی و مردم شناسی، تلاشی است چند جانبه برای بررسی اقتصاد سیاسی اشتغال زنان در ایران در فاصله سال های 1357 تا 1387. به عبارت دقیق تر تلاشی است برای درک تاثیر تغییراتی که وقوع انقلاب ، برآمدن نظام جدید ، جنگ و پویایی سیاسی و مدنی و فرهنگی متعاقب آن بر موضوع اشتغال زنان داشته است.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

 

۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۷:۵۸
تعداد بازدید : ۱۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید