اخبار

کتاب " الگوهای تامین اجتماعی از دیدگاه اسلام و غرب"

کتاب " الگوهای تامین اجتماعی از دیدگاه اسلام و غرب"

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " الگوهای تامین اجتماعی از دیدگاه اسلام و غرب" تالیف سید رضا حسینی از انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 7 فصل و 432 صفحه تنظیم شده است .
در مقدمه کتاب آمده است:
این تحقیق الگوی تامین اجتماعی سازگار با مبانی اسلامی و اقتضائات جوامع امروزی به ویژه جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی قرار می دهد. از آنجا که سوابق آموزشی و پژوهشی محقق در زمینه های فقه، علوم قرآن و حدیث و علوم اقتصادی می باشد،در حالی که حدالمقدور جوانب غیر اقتصادی موضوع مد نظر خواهد گرفت رویکرد غالب این تحقیق رویکرد اقتصاد اسلامی خواهد بود.
مطالب تحقیق مشتمل بر هفت فصل خواهد بود. پس از فصل اول که به بررسی مفاهیم کلیات تحقیق اختصاص یافته است، در فصل دوم، الگوی تامین اجتماعی در صدر اسلام را بررسی خواهیم نمود. پرداختن به موضوع این فصل به این هدف صورت می گیرد که می خواهیم ببینیم پدیده های نوین جوامع بشری در سنت فاخر و دیرینه ما چه سان مدیریت می گردید. بدون تردید صرف نظر از آن دسته از آموزه هایی که از اختصاصات آن عصر بوده و امروز عتیقه محسوب می شوند، بسیاری از آن ها نیز هستند که ارزش آنها برای حل مشکلات امروزی از هر کیمیایی بیشتر است ، باید آنها را شناخت و در حل مشکلات امروز به کار بست. فصول سوم و چهارم به بررسی و نقد الگوهای تامین اجتماعی نوین در جوامع سرمایه داری اختصاص یافته است. اهمیت این موضوع بدان جهت است که این کشورها خاستگاه اولیه الگوهایی هستند که هم اکنون کم و بیش در سایر کشورها از جمله کشور ما نیز در جریان هستند و بدون تردید مطالعه افزون بر یک قرن تجربه آن ها علاوه بر اینکه شناخت ما را از زوايای موضوع کامل تر خواهد نمود، موجب آگاهی از نقاط قوت و ضعفی نیز خواهد بود که در پی ریزی مجدد الگوی تامین اجتماعی بر مبنای تعالیم اسلام برای دنیای معاصر، کارساز هستند. در فصل پنجم الگوی تامین اجتماعی در ایران را مورد بررسی قرار می دهیم. این موضوع از جهات متعددی برای تحقیق ما اهمیت دارد. زیرا از طرفی شاکله اصلی تامین اجتماعی در ایران بر مبنای سنت های جدید غربی شکل گرفته است و از طرف دیگر پس از انقلاب اسلامی تلاش های زیادی از طریق قانون اساسی، قوانین توسعه پنج ساله، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی و سیاست های اجتماعی جمهوری اسلامی براس سازگاری آن با مبانی اسلام و مکتب تشیع به عمل آمده است که باید به دقت نقاط قوت و ضعف آنها را بررسی نمود. افزون بر این شناخت اقتضائات شرایط کنونی ایران به عنوان نمونه ای امروزی از جامعه هدف الگوی پیشهادی، جنبه های عملیاتی الگو را تقویت خواهد نمود. فصل ششم مهم ترین فصل این تحقیق است که به تبیین الگوی مطلوب تامین اجتماعی با نگرش اسلامی اختصاص یافته است. در این فصل مبانی، اهداف،راهکارها،موارد تحت پوشش، سطوح و مراتب پوشش،منابع تامین مالی الگو و شیوه مدیریت آن را بررسی خواهیم نمود و بالاخره در فصل پایانی به جمع بندی مباحث تحقیق و خلاصه آنهاخواهیم پرداخت.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.


۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۱
تعداد بازدید : ۱۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید