اخبار

کتاب اصلاحات اداری در کشورهای نوردیک - آموزه هایی برای مدیریت دولتی

کتاب اصلاحات اداری در کشورهای نوردیک - آموزه هایی برای مدیریت دولتی

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " کتاب اصلاحات اداری در کشورهای نوردیک : آموزه هایی برای مدیریت دولتی" تالیف کارستن گرو ، پ لاگرید و لیزا ریکجا و با ترجمه علیرضا شاهپری و سعیده فروتن از انتشارات مرکز آموزش مدیریت دولتی در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 10 فصل و 216 صفحه تنظیم شده است .
در پیشگفتار مترجم آمده است:
آلمان ، فنلاند ، ایسلند ، نروز و سوئد – کشورهای نوردیک – نماد اقتصاد موفق و کارا و دموکراسی همراه با رفاه و امنیت مثال زدنی هستند . این کشورها در رتبه بندی های نهادهای معتبر همچون شاخص حکمرانی بانک جهانی و شاخص زندگی بهتر OECD در رتبه های بالا قرار دارند . کشورهای نوردیک با استفاده از ترکیب : دولت قوی ، اجرای مطلوب حکم قانون و دموکراسی پاسخگو ، یک دستورالعمل برای حکمرانی خوب ارائه می دهند .
سوال اصلی این کتاب این است که آیا یک مدل مشخص اصلاحات اداری در کشورهای نوردیک وجود دارد و تشابهات و تفاوت های عمده بین این 5 کشور جیست ؟ کتاب به دنبال ارزیابی جامع و کیفی اثر اصلاحات از جنس مدیریت دولتی نوین در کشورهای نوردیک است . این کتاب با هدف ایجاد تصویر سیستماتیک مدیریت دولتی بعد از گذشت 25 سال از اصلاحات و به عبارتی چیزی فراتر از مدیریت دولتی نوین ، با درنظر گرفتن زمینه ها ، شرایط و اثرات اصلاحات ، مدیریت دولتی در کشورهای نوردیک را به نمایش می گذارد . باید بدانیم میان اصلاحات دولتی و اصلاحات سیاسی تفاوت وجود دارد . اولی بر معماری داخلی دستگاه اداری تمرکز می کند ؛ مانند ساختار رسمی و تغییرات در رویه ها . اصلاحات سیاسی دارای محتوای خط مشی ای است . تاکید و تمرکز این کتاب بر اصلاحات اداری است و نه اصلاحات سیاسی . صاحب نظران مدیریت دولتی همواذه بر تحقیقات فراسازمانی و فراکشوری تاکید دارند. این کتاب امکان ارزیابی مقایسه ای و اثر اصلاحات اداری معاصر بر کشورهای نوردیک را بر اساس داده های منحصربه فرد و در نتیجه پروژه COCOPS که در قالب چارچوب برنامه هفتم اتحادیه اروپا به اجرا درآمده است را فراهم می کند .
این کتاب امکان ارزیابی مقایسه ای و کمی فرایندها ، محتواها و اثرات اصلاحات اداری معاصر بر کشورهای نوردیک را فراهم می کند . و نهایتا آنکه نقطه آغاز و شرط لازم برای بهبود عملکرد اقتصاد ایران نیز ، اصلاح نظام اداری می باشد.استراتژی های اقتصادی و سیاست های کلان اهمیت دارند ، اما میزان موفقیت سیاست های کلان را کارآمدی دولت تعیین می کند . این کتاب می تواند برای الگوبرداری و استفاده از تجارب سایر کشور ها برای اصلاح نظام اداری کشور مورد استفاده قرار گیرد .
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

 


۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۲۰
تعداد بازدید : ۹۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید