اخبار

کتاب " انتخاب جمعی و رفاه اجتماعی"

کتاب " انتخاب جمعی و رفاه اجتماعی"

معرفی کتاب:
به اطلاع می رساند کتاب " انتخاب جمعی و رفاه اجتماعی" تالیف آمارتیا سن و با ترجمه هرمز همایون پور از انتشارات موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.
محتوای کتاب در 11 فصل و 310 صفحه تنظیم شده است .
در پیشگفتار کتاب آمده است:
یک جامعه متشکل از گروه افرادی است که ترجیحات و اولویت هایی گوناگون دارند. برای تصمیم گیری های اجتماعی مناسب از جانب کل گروه، جامعه باید به دیدگاه ها و منافع (احتمالا گوناگون) مردم به دقت توجه کند. سنجش و تقویم انباشتی امری محوری در نظریه انتخاب اجتماعی است، ولی معین کردن این که چنین انباشت تصمیم گیری اجتماعی چگونه باید صورت گیرد کار آسانی نیست، و می تواند، همان طور که هوراس مدت ها قبل گفت،«به همان تعداد مردم ترجیحات وجود داشته باشد.» این کاری است که نظریه انتخاب اجتماعی باید به آن بپردازد.
مشکلات انتخاب اجتماعی از راه های مختلف پدید می آید، از انتخاب کردن دولت های ملی و برگزاری همه پرسی ها درباب سیاست های عمومی تا آسان کردن فرصت های اقتصادی و اجتماعی مردم و حفاظت از حقوق و آزادی های افراد و اقلیت ها. هم چنین باید به مسائل جهانی بپردازیم، از جمله تصمیم گیری درباره تجارت بین المللی و روابط اقتصادی، صلح فرامرزی، و مقابله با تروریسم، داشتن ترتیبات معقول برای جابجایی مردم، تشویق مبادلات آموزشی و فرهنگی ، و البته حفظ سلامت آب و هوایی دنیا، مشکلی که امروز چنین سهمگین شده است. زندگی های ما در محاصره انتخاب های اجتماعی از همه نوع است.
علاوه بر مشکلات سخت و ترسناک تصمیم گیری نسبت به سیاست های ملی و بین المللی و نیز اولویت های اجتماعی، مقوله انتخاب اجتماعی شامل داوری های دشوار درباره آنچه برای یک گروه، نظیر یک ملت- یا حتی کل جمعیت دنیا – اتفاق می افتد نیز هست. آیا وضعیت کنونی از گذشته بهتر یا بدتر است؟ نابرابری اجتماعی در گروه ها کمتر یا بیشتر شده است؟آیا فقر اکنون از گذشته بیشتر است؟شدت ژرفای آن چقدر است؟ یا، در ارتباط با داوری های نهادی، آیا تصمیمات اجتماعی واقعا می تواند دموکراتیک دانسته شود؟
ریشه های اولیه نظریه انتخاب اجتماعی، در آثار ریاضی دانان فرانسوی قرن هجدهم، به پیشگامی مارکیز دوکوندورسه، دیده می شود. این مشارکت ها در جامعه ای صورت می گرفت که هم به روشنگری و هم به دموکراسی و ضرورت رفتار برابرانه با مردم نظر مساعد داشت، و حرکت این مقولات در آن شدت می گرفت. این جریان در انقلاب فرانسه فوران کرد. پیش از آن نظریه پردازان اولیه انتخاب اجتماعی – کوندورسه، بوردا، و دیگران- قضایای ریاضی خود را ارائه کرده بودند، که جملگی این هدف مشترک را داشتند که باید با مردم برابرانه رفتار کرد.کنت آرو، بنیانگذار نظریه انتخاب اجتماعی مدرن در قرن بیستم، وارث این سنت مساوات طلبانه است.
برهان یا قضیه امکان ناپذیری آرو عرضه کننده یک نتیجه صوری تکان دهند – و عمیق- بود که نشان می داد بعضی وضعیت های به ظاهر غیرسخت که تصمیمات اجتماعی را به ترتیبی دموکراتیک به ترجیحات فردی مرتبط می کنند، نمی توانند به طور همزمان از طریق هر فرآیند و آیینی پوشش داده شوند. دلالت های صورت بندی آرو از انتخاب اجتماعی، و نیز برهان امکان ناپذیری او، به واقع بااهمیت و خطیرند- به گونه ای که تحول و توسعه نظریه انتخاب اجتماعی روشن کرده است. نتیجه گیری آرو با چالش هایی مواجه بوده است، اما گسترش هایی هم داشته است و، به علاوه، شاهد شماری از مشارکت های اخلاقی و سیاسی در تفسیر و گسترش هایی هم داشته است و به علاوه، شاهد شماری از مشارکت های اخلاقی و سیاسی در تفسیر و تعبیر اصول آرو و نتایج او بوده ایم. در واقع، چالش براندازانه آرو، از نظر دیالکتیکی ، ادبیات فوق العاده گسترده درباره انتخاب اجتماعی خلق کرده است.کتاب حاضر، تا حدود زیادی، بخشی از این ادبیات است.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۷
تعداد بازدید : ۲۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید