اخبار

رضوی : جریان داده از بخش های مختلف سازمان باید مبنای برنامه ریزی قرار گیرد

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : جریان داده از بخش های مختلف سازمان باید مبنای برنامه ریزی قرار گیرد و داده ها با پردازش های مختلف به اطلاعات مناسب و کاربردی تبدیل می شود.
رضوی : جریان داده از بخش های مختلف سازمان باید مبنای برنامه ریزی قرار گیرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، سید جواد رضوی، در نشست روز" آمار و برنامه ریزی "گفت : در سال جاری، ۹ هدف کلان، ۳۳ راهبرد، ۹۵ سیاست،۱۸۱ عنوان برنامه، 99 هدف کمّی و یک هزار و ۲۵۶ فعالیت برای ستاد و استان‌ها در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته شده که تمامی اهداف کمی، مشخص شده و مبنای گزارش گیری و ارزیابی عملکرد برنامه‌ها است.
وی افزود: تدوین برنامه عملیاتی سالیانه و ابلاغ آن در وزارتخانه مبتنی بر قوانین ،مقررات ،احکام برنامه ششم توسعه، برنامه ها ،اولویت، سیاست‌های ابلاغی ریاست جمهوری ، برنامه‌های ابلاغی وزیر محترم، برنامه های مجلس شورای اسلامی و اسناد بالادستی است.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری، متولی برنامه‌ریزی در این وزارتخانه است افزود: این برنامه عملیاتی در سال ۹۸ اصلاح و در سال جاری نیز به همان ترتیب ادامه پیدا کرد .
وی افزود: در این برنامه عملیاتی، برای هر هدف کلان ،راهبردهایی مشخص و برای هر راهبرد، سیاست‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.
رضوی با اشاره به اینکه این سیاست‌ها اهداف کمی را محقق می‌کند، افزود: برای هر هدف کمّی، برنامه اجرایی و فعالیت هایی متناسب با حجم عملیات و بودجه مورد نیاز در نظر گرفته شده است.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : چکیده برنامه عملیاتی در سال ۱۳۹۹ برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های تابعه تهیه شده است و اهداف کمی در این زمینه مشخص شده و مبنای گزارش گیری و دربرگیرنده همه تکالیف دستگاه‌هاست .
وی گفت : در این وزارتخانه سامانه ‌ای به این منظور طراحی شده است و با طراحی و اجرای سامانه برته، امکان ورود اطلاعات عملکردی در این سامانه وجود دارد.
رضوی یادآورشد : در این سامانه از یکم تا دهم مهرماه ،برنامه‌ها برای ماه قبل پیش‌بینی شده و از دهم تا ۱۵ مهرماه واحدهای ستادی موظفند که برنامه های متناظر با خود را در استان‌ها رصد کنند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : برنامه‌هائی که به این منظور تدوین شده است اساس و مبنای گزارش گیری قرار می‌گیرد .
وی گفت : تعیین اهداف کمی بر مبنای تکالیف دستگاه و اعلام معاونت مربوطه انجام می‌شود.
رضوی تاکید کرد : تدوین برنامه به معنای پیش‌بینی است و باید تلاش شود که اهداف تحقق این پیش‌بینی فراهم شود ونباید اجازه داد اساس برنامه‌ ریزی‌ها دچار خدشه شود.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، تفکیک وظایف ستاد و صف و تعیین شرح وظایف آنها را ضروری دانست و افزود: با انجام تفکیک وظایف در ستاد و صف، از تداخل برنامه ها جلوگیری خواهد شد.
وی گفت : وظیفه ستاد هماهنگی ،برنامه‌ریزی ، سیاست‌گذاری و نظارت بر اجرای برنامه‌ها است و استان‌ها نیز وظیفه اجرای این برنامه‌ها را برعهده خواهند داشت.
رضوی با اشاره به شاخص‌های ارزیابی عمومی و اختصاصی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهارکرد: با خروجی سامانه برته در برخی استان‌ها ،عملکرد سالیانه آنها به عنوان مستندات قابل ارائه در سازمان امور استخدامی کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
رئیس مرکز فناوری، اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: آنچه که ما در این وزارتخانه ارزیابی می‌کنیم عیناً از سوی سازمان استخدامی نیز ارزیابی می شود.
وی خاطرنشان کرد : اصلاح در اهداف کمی ، بخشی که مربوط به تکالیف قانونی دستگاهی است به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و در بخش تکالیف قانونی در حوزه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امکان حذف وجود ندارد .
رضوی ادامه داد : در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تحلیل عملکرد از میزان تحقق برنامه‌ها به صورت شش ماهه، ۹ ماهه و یکساله انجام می‌شود . آنچه که در گزارش‌های عملکردی به آن اشاره می‌شود میزان تحقق اهداف برنامه هاست و ارائه گزارش عملکرد می‌تواند مبنای برنامه‌ریزی قرار گیرد.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : باید استان‌ها را بر اساس شاخص‌های جمعیت، وسعت، تعداد شهرستان های استان، تعداد پست‌های سازمانی و بیمه شدگان تامین اجتماعی و میزان اشتغال بنگاه‌هاتقسیم بندی کرد و با این رویکرد، استان‌ها در گروه خود رتبه بندی می شوند.
وی با تاکید بر ضرورت تشکیل کارگروه در این زمینه تصریح کرد: با اجرای شاخص‌ها ، استان‌ها رتبه‌بندی خواهند شد.
رضوی گفت: ما در استان‌ها پست سازمانی ترکیبی به عنوان آمار و برنامه‌ریزی و در برخی استان‌ها به عنوان طرح و برنامه داریم.
رئیس مرکز فناوری، اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر، ۳۵ نفر در پست فراوری داده ها در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها مشغول فعالیت هستند ، گفت: مجموع افراد مرتبط با موضوع آمار و برنامه‌ریزی در ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان‌ها به ۷۰ نفر می‌رسند .
وی یاد آورشد : در این بخش نیازمند تعامل و حمایت بیشتر از این افراد در استان ها هستیم و با حمایت بیشتر از این افراد، کارها به نحو مطلوب‌تری پیش خواهد رفت.

۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹
تعداد بازدید : ۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید